image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Kobane, Türkiye'nin üç gündür süren Rojava'ya yönelik harekatı ile ilgili açıklamalarda bulundu. Durumu 'moral bozucu' olarak tanımlayan Kobane, DSG pozisyonlarının Türkiye destekli güçlere karşı çok zayıf olduğunu söyledi. DSG Komutanı, "ABD tarafından oluşturulan güvenlik mekanizmasına güvenmiştik" ifadelerini kullandı.

Amerika'nın Sesi'ne konuşan DSG Genel Komutanı Mazlum Kobane şunları söyledi:

"Şimdi kendimizi, bir yıldan fazla sürebilecek bir askeri operasyona hazırlıyoruz. (Türkiye) tüm Kürt kasabalarına saldırmak istiyorlar... Tüm bölgemizi yok etmek istiyorlar. Türkiye bölgeyi yeni bir İdlib'e çevirecek.

Askerler, yarısı Suriyeli olan dokuz ila 12 bin kadar IŞİD'li tutukluya muhafızlık yapmaya devam ediyor. Savaş sona ermezse, askerlerimiz (gözaltı merkezlerini) terk etmek zorunda kalacak... Bu insanlar, evlerini, köylerini, ailelerini korumaya gidecek.

İran destekli güçler güneyden SDG'ye saldırmaya başladı."

Muhabir, Kobane'nin, General Kenneth McKenzie ile konuştuğunu ve ABD'nin imajının önemli ölçüde değiştiğini ve terk edilmiş hissettiklerini söyledi.

ABD-Kürt ilişkileriyle ilgili de Kobane, "Olup bitenler ışığında, durum değişecek" yorumunu yaptı.


Bu arada "Türk devleti, bu aşamada kara propaganda ve yalan haberler yaymaya başlamıştır. Türkiye medyası, Qamişlo’dan Mardin’in Nusaybin ilçesine obüs topu düştüğü haberlerini geçmektedir.

Bu olayla birlikte Türk istihbarat müsteşarının (Hakan Fidan) 2014’teki ses kaydında, birkaç kişiyi Suriye tarafına gönderip Türkiye’ye top attırıp bu topraklara müdahale etmek için gerekçe yaratabilecekleri ifadelerini hatırlatıyor ve Türkiye’nin iddialarının, Qamişlo ve diğer sınır kentlerinde gerçekleştirdiği katliamları gizlemek adına bedbin bir girişim olarak tanımlıyoruz.

Demokratik Suriye Güçleri (DSG), sivilleri savaştan korumak adına birçok fedakarlıkta bulunmuştur. Dostlarımızdan önce düşmanlarımız da biliyor ki böylesi utanç verici uygulamalardan her zaman uzak durduk. Fakat işgalci Türk ordusunun tarihi böylesi katliam, soykırım ve insanlık suçlarıyla doludur" dedi.


PEYAMAKURD FLOOD 3'ü TAKİP EDİN SON GELİŞMELERDEN HABERDAR OLUN!