image

PeyamaKurd - Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ile Türkiye, Rusya’nın garantörlüğünde Til Temir’de ateşkesin sağlanması konusunda anlaştığı açıklanmıştı. Konuyla ilgili DSG’den açıklama geldi. 

Konuyla ilgili sosyal medya hesabın açıklamada bulunan Demokratik Suriye Sözcüsü Mustafa Bali, M4 Karayolu ile Til Temir'in daha önce gerçekleşen bir anlaşma kapsamında Suriye Ordusu'na devredileceği şeklindeki dedikodulardan haberdar olduklarını dile getirerek, bu haberlerin doğruluk payının olmadığını dile getirdi. 

DSG Sözcüsü Mustafa Bali, bu haberlerin aksine Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu bünyesindeki cihatçı örgütlerin bu bölgeye yönelik şiddetli saldırılarını sürdürdüğüne değindi. 

Bu ateşkese ilişkin Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) açıklamasına göre, yapılan anlaşma gereği DSG, Til Temir kasabasını Rus güçlerine teslim edecek. 

Yapılan nlaşma gereği Rus askerleri ile Suriye güçleri Til Temir’e yerleşecek, Türk askerleri ve Türkiye’nin desteklediği Suriye Milli Ordusunun (SMO) ise Til Temir çevresinden Sere Kaniye’ye kadar çekilecek.