image

PeyamaKurd- İran destekli milisler ve Suriye rejim güçlerinin, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) operasyon başlattığı Deyrezor’un Irak sınırındaki bölgeyi kontrol etmek için harekete geçtiği bildiriliyor.

K24 muhabirinin bölgeden bildirdiğine göre, Suriye rejim güçleri, İran destekli Haşdi Şabi güçleri ve Hizbullah milisleri Fırat’ın doğusundan hareket ederek bölgeye güçlerini mevzilendirdi.

DSG yetkilileri, İran destekli milisler ve Suriye rejim askerlerinin bölgeye yerleştirilmesinin amacının, İran’ın Suriye’ye askeri güç göndereceği yol güzargahında bulunan Hecin bölgesini kontrol altına almak olduğunu belirtiyor. Ancak DSG komutanları, başlattıkları operasyonun İran destekli Şii milisler ile Suriye rejim güçlerince durdurulması planına koalisyon güçlerinin izin vermeyeceği belirtiyor.

DSG komutanları, Suriye ve İran milislerinin kendilerine saldırması halinde cevap vereceklerini kaydediyor.

K24’e konuşan Cizre Fırtınası Hamlesi operesyonun komutanlarından Şergo Heseke, “İran milislerinin ve Suriye güçlerinin bölgeye gelmesi hiç önemli değil. Onlar Bahoz köyünü ele geçirmek için bizimle yarışa girdiler. Ancak biz DAŞ’in elindeki stratejik köyü onlardan önce kontrol ettik. Bölgeden gitmesi gereken güçler İran destekli milislerdir. Suriye rejimi de bu güçlerin burda olmasına razı değil” dedi.

Deyrezor Askeri Meclisi Sözcüsü Lilva Abdullah, Cizre Fırtınası Hamlesi’nin esas amacının, Fırat’ın doğusunda DAİŞ’i temizlemek olduğunu belirterek, şimdiye kadar İran destekli Şii milislerler ve Suriye rejim güçleriyle bir çatışmanın yaşanmadığını ancak bir saldırı olması halinde cevap vereceklerini dile getirdi.