image

PeyamaKurd - Suriye tarafından Ceylanpınar'a atılan ve 3 kişinin yaralanmasına neden olan roketi atan bir kişi Rojava güvenlik güçlerince yakalandı.

Urfa’nın Ceylanpınar ilçesi Bahçelievler Mahallesi'nde saat 21.20 sıralarında Suriye tarafından atılan ve roket olduğu iddia edilen bir cisim eve isabet etti. Cismin düştüğü evde üç kişi yaralandı.

1 kişi gözaltına alındı’ 

Rojava’nın Serekaniye kentinden akşam saatlerinde Ceylanpınar’a atılan patlayıcı maddeyle ilişkili bir kişi gözaltına alındı.

ABD ve koalisyon yetkililerin Demokratik Suriye Güçleri (DSG) Genel Komutanı Mazlum Ebdi ile görüştükleri günün akşamında roket atan bir kişi Rojava güvenlik güçleri tarafından yakalandı. Olay DSG tarafından provokasyon olarak değerlendiriliyor.

PYD’nin eski lideri Salih Müslim ise, patlayıcı maddenin neden atıldığı, olayın içinde kimlerin olduğunun netleştirilmesi için kapsamlı bir soruşturmanın yürütüldüğünü açıkladı.

DSG: ‘Kapsamlı soruşturma başlatıldı’

DSG Resmi Sözcüsü Kîno Gabriyel, bölgede karışıklık çıkarmak isteyenlerin Ceylanpınar’a top atışı yaptığını ve söz konusu kişiler arasında kapsamlı bir soruşturma başlatıldığını söyledi. 

“22 Temmuz akşamı Suriye sınırları içerisinde kimliği belirsiz kişiler tarafından Türkiye’deki Ceylanpınar ilçesine bir adet top mermisi atılmış, olayda bir grup sivil yaralanmıştır” denilen açıklama şöyle devam etti:

“Kimliği belirsiz kişiler tarafından şantaj amaçlı yapılan bu olayda, fitne çıkarılmak istenmiş ve bölgeye zarar verilmesi amaçlanmıştır. Demokratik Suriye Güçleri (DSG) ve güvenlik güçleri tarafından bu olayın faillerini tespit etmek için soruşturma başlatılmıştır."