image

PeyamaKurd - Rojava’da önemli dakikalar devam ediyor. Türkiye’nin operasyon tehditlerine karşı bugün meydana çıkan halk operasyonları kınadı. 

ABD Başkanı Donald Trump dün yaptığı açıklama ile ABD kuvvetlerinin bölgeden çekileceğini açıkladı. Bunun üzerine Demokratik Suriye Güçleri (DSG) topraklarımızı savunacağız açıklamasını yaptı. 

Bölgedeki kaynakların aktardığına göre  SDG savaşçıları Rakka, Tabqa ve Deyrezor’da çekilen ABD kuvvetlerinin yerine alternatif kuvvetler yerleştirmeye başladı. 

Kaynaklar, SDG’nin ABD’nin Resulayn çevresindeki noktalarından çekilmesini önlemek için yerel Kürt komutan ve askeri konsey üyelerine güvendiğini belirtiyor. 

Resulayn’ın kuzeyinde kalan ABD gözlem noktalarından da çekilmeye hazırlanmaya başladığını ifade ediliyor. 

SDG Sözcülerinden Kino Gabriel, ABD’nin bölgeye yönelik herhangi bir Türk askeri operasyonuna izin vermeyeceği konusunda kendilerine güvence verdiğini aktardı.

Gabriel, bugün ABD’nin Rojava’da olası bir Türk operasyonuna, ABD güçlerinin müdahale etmemesiyle ilgili yaptığı açıklamada ise, Suriye Demokratik Güçlerinin “derinden yaralandığını” söyledi.