image

PeyamaKurd- Türkiye ve Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) tarafından Afrin’e yönelik başlatılan operasyon esnasında, Doğu Deirezzor’da IŞİD’e karşı devam eden operasyonları durdurma kararı alan Suriye Demokratik Güçleri (SDG), IŞİD’e karşı mücadele eden Ululslararası koalisyonla yapılan toplantılar sonucunda, IŞİD’e karşı operasyonlara yeniden başlayacağını duyurdu.

Konuya dair sorularımızı cevaplayan Suriye Demokratik Güçleri Sözcüsü Mustafa Bali, “Evet evet doğrudur, Deirezzor hattında başlayacak bir operasyon üzerine anlaşma sağlandı. Kapsamlı bir operasyon olacak.” dedi. Bali, uluslararası koalisyonla kapsamlı bir toplantı yaptıklarını, IŞİD’e karşı son ve büyük bir operasyonun başlayacağına dair hazırlıklara başladıklarını söyledi.

Bali, “Afrin operasyonu sonrası, IŞİD birçok bölgede yeniden örgütlendi. Bölgeyi yeniden tehdit etmeye başladı. Birçok alanda eylem yapma kabiliyetine tekrardan ulaştı. Bize yönelik saldırıları da oldu. Bu bölge açısında tehlikeli bir durum, bizim açımızdan da tehlike arz ediyor. Suriye toprakları illegal yapılardan temzilenmeli, bizim yeniden operasyon kararı almamızdaki amaç da bu; yani bu topraklarda IŞİD ve destekçilerini temizlemek olacak.” ifadelerini kullandı.

Mustafa Bali, “Irak, Lübnan ve bizim sınırımızda, IŞİD yaklaşık 10 bin km kare alana hakim durumunda. Yapılan operasyon hazırlıklarının hedefi IŞİD’i tamamen bu topraklardan uzaklaştırmak ve bitirmek olacaktır. ABD ile hemfikiriz bu konuda, bu kez operasyon durmadan devam edecek.” Yeni sevkiyat gelebilir mi? soruna, Bali, “Evet gelebilir, alınan kararla operasyona güçlü ve tedbirli bir şekilde başlanmış olacak.”