image

PeyamaKurd - Türk Silahlı Kuvvetlerine (TSK) ait SİHA’ların dün (5 Haziran) Mahmur Kampına yönelik gerçekleştirdiği bombardıman, PKK’nin Mahmur’da bulunan sözde askeri kampını hedef almıştır. 

Türk medyasına yansıyan haberlerde ise, “Sanki saldırıya uğrayan konumda PKK’nin Kandil’den gelen, savaş kadroları ve savaş eğitmenleri bulunuyormuş” algısı yaratılmıştır. 

Türkiye tarafından yapılan açıklamalarda, “Mahmur Kampı’ndaki mülteciler değil, PKK’nin üst düzey silahlı kadrolarının bulunduğu üs hedef alındı” algısı servis edilmektedir. 

Söz konusu gelişmelere ilişkin bölgedeki tarafsız gözlemcilerin PeyamaKurd’e aktardığı bilgilere göre saldırı, iddia edildiği gibi PKK’nin sözgelimi askeri üssüne değil, öğrencilerin ders aldıkları bir okulun yanıbaşında bulunan ve PKK’lilerin kamptan sorumlu yöneticilerinin bulunduğu bir bölgeye yapılmış. Oradakilerilen yarısından fazlası zaten savaş esnasında yaralanan, ayağı, kolu, gözü olmayan insanlar. 

Söz konusu bölgede aynı zamada mülteci kampında bulunanlara sağlık hizmeti de verilmektedir.  Dünkü saldırıda öldürülen PKK’nin sözde ‘büyük yetkilisi Dr. Hüseyin’ (Selman Bozkır) de orada hizmet esnasında öldürülmüştür. 

Dr. Hüseyin, sanıldığı ve iddia edildiği gibi Kandil’den gelmemiş, sağlık hizmeti vermek için Avrupa’dan gelmiştir. Türkiye’nin iddia ettiği gibi, Mahmur’un üst düzey yöneticisi ve genel sorumlusu değildir.