image

PeyamaKurd- Önceki gün başlayan ve Doğu Kürdistan’da da etkili olan hükümet karşıtı gösterilerde hayatını kaybedenlerin sayısı 21'e yükseldi

İran hükümetinin akaryakıta %50 zam yaparak benzin satışına kota koyma uygulaması sonrasında artan tepkiler ülke çapında protestolara dönüştü.

İran genelinde 3 gündür devam etmekte olan ve Doğu Kürdistan’da da etkisini gösteren barışçıl protesto eylemlerine gerçek mermilerle saldıran İran devlet güçleri ve milisleri, bugüne dek Kürdistan’da 21 Kürt sivil protestocuyu katletti.

Doğu Kürdistanı’nın Kirmaşan, Meriwan, Sine, Îlam, Urmiye, Salmast,Ciwanro kentleri ile İran’ın  İsfahan, Tebriz, Şiraz, Kerec, Yezd, Buşehr ve Sari kentlerinde protesto gösterileri devam ediyor. Öfkeli göstericiler birçok yerde polis aracı, banka ve benzin istasyonlarını ateşe verdi.

Yerel kaynakların bildirdiğine göre dün gece ve bu sabah saatlerinde Doğu Kürdistanı’nın Kirmaşan, Şaabad, Serpêlzehaw, Ciwanro, Sine ve Merîwan kentlerinde gösteriler yayılarak devam ediyor. 

Doğu Kürdistan İnsan Hakları Örgütü Hengaw’ın bildirdiğine göre Doğu Kürdistan’daki gösterilerde polisin açtığı ateş sonucu ölenlerin sayısı 21’e yükseldi.

Doğu Kürdistan İnsan Hakları örgütü Hengaw, İran genelinde görülen protesto eylemlerine en sert saldırıların Kürdistan’da yaşandığını kaydederek, 3 günlük süreç içinde öldürülen Kürtlerin sayısı ve öldürüldükleri kentleri ise şu şekilde açıkladı:

Ciwanro:             14

Sine:                     1

Meriwan:              6

Hengaw, özellikle Ciwanro kentinde göstericelere karşı İran güvenlik güçlerinin çok sert müdahale ettiğini bazı göstericilerin güvenlik güçlerinin silahlarının dipçiklerinin darbesi ve işkenceyle öldürüldüğü kaydediliyor.

142 kişinin de vücutlarına aldıkları çeşitli yara ve darbeler ile yaralandıkları gösterilerde Ciwanro’da 52,  Kirmaşan’da 15, Sine’de 25, Merîwan’da ise 50 kişinin yaralandığı belirtildi.

Şu ana dek ölen 21 kişiden kimlikleri ve bulundukları şehirler ise şu şekilde:

Meriwan: Osman Nadrî, Mêhran Tak ve Şaho Welîdî.

Ciwanro: Kawe Mihemedî ve Hemze isimli bir gösterici.