image

PeyamaKurd - Kürtçenin eğitim ve resmi dil olması talebiyle başlatılan kampanya kapsamında Diyarbakır, Van ve Cizre’de miting gerçekleştirilecek.  

Kürt Dil Platformu ile Kürt Dil ve Kültür Ağı’nın içerisinde yer aldığı 21 Şubat Komisyonu’nun 22 Şubat 2021 tarihinde “Kürt dili Türkiye’de eğitim ve resmi dil olsun” şiarıyla başlattığı imza kampanyası sürüyor. Komisyon, kampanya kapsamında Diyarbakır, Van ve Şırnak’ın Cizre ilçesinde miting yapma kararı aldı.

“Kürt dili Türkiye’de resmi ve eğitim dili olsun” ve “21’inci yüzyıl Kürt dilinin yüzyılı olsun” sloganlarıyla yapılacak olan mitinglerin ilki 3 Haziran’da Cizre’de yapılacak. Komisyon, 4 Haziran’da Van’da ve 7 Haziran’da ise Diyarbakır’da aynı sloganlarla miting gerçekleştirecek. Mitinglerde, Kürtçe için başlatılan imza kampanyasına dikkat çekilecek. Cizre ve Van mitingleri için gerekli başvurular yapılırken, Diyarbakır’daki miting için 31 Mayıs’ta başvuru yapılacağı öğrenildi.

Mitinglerin yapılacağı kentlerde çalışmalar başladı. Mitinglerin duyurusunun önümüzdeki hafta başında yapılacak olan basın toplantısı ise yapılacağı ifade edildi.