image

PeyamaKurd- Dün saat 18.00 sıralarında Diyarbakır'ın Kulp ilçesi ile Muş arasında bulunan yola önceden döşenen patlayıcının sivil aracın geçişi sırasında infilak etmesi sonucu 7 kişi hayatını kaybetti 10 kişi de yaralandı.
7 kişinin öldüğü, 10 kişinin de ağır yaralandığı patlamanın detayları henüz netleşmeden PKK’nin yayın organı ANF’den yapılan açıklamada hedef alınan minibüsün içinde asker ve korucu olduğu iddia edilirken, Diyarbakır Valiliği ise araçta odun toplamaya giden sivillerin bulunduğunu açıklaması kafaları karıştırdı.
ANF: Ölenler polis, asker ve korucu
Öte yandan PKK’ye yakılığı ile bilinen haber sitesi ANF, patlamada 7 kişinin hayatını kaybettiğini ileri sürdü.
Haberde, yaşamını yitirenlerin polis, asker ve korucu olduğu iddia edildi.
Güvenlik Korucuları Konfederasyon Başkanı Ziya Sözen de, sosyal medya hesabından, yaşamını yitirenler arasında korucuların olduğunu yazdı.
Erdoğan Diyarbakır Valisi ile görüştü
Olayın ardından Türkiye Recep Tayyip Erdoğan, Diyarbakır Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre, Erdoğan orman işçilerininin hayatını kaybettiği olayla ilgili bilgi aldı. Erdoğan, “Bu menfur terör saldırısında şehit olan vatandaşlarımıza Allah'tan rahmet, yaralanan vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum” dedi.
Erdoğan ayrıca, saldırısının faillerinin yakalanması için tüm imkanların seferber edileceğini ve konunun takipçisi olacağını ifade etti.
Soylu: ölü sayısı 7'ye yükseldi
Saldırı sonrası kente giden İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, ölü sayısının 7'ye yükseldiğini açıkladı.
Saldırının, Muş, Batman ve ilçeden gelen 20 kişilik bir işçi grubunun saat 18.30 civarında dönüşe geçtikleri sırada gerçekleştirildiğini aktaran Soylu, şöyle konuştu:
"El yapımı patlayıcının yoldan araç geçerken patlatılması suretiyle 7 evladımız, insanımız, kardeşimiz hakkın rahmetine kavuşmuştur. Allah rahmet eylesin. 10 yaralımız vardı. Biri hemen taburcu edildi. 9 yaralımızı Diyarbakır'da üniversite hastanesinde ve Selahaddin Eyyubi Hastanesinde ziyaret ettik. 3 yaralımızdan birinin durumu gayet iyi 2'sinde ise yoğun bakımlık bir durumu doktorlarımız takdir etti. Onlar için de dua ediyoruz. Terör örgütünün yıllardır bu mazlumiyet ve mağduriyete karşı ortaya koyduğu haince pusuya, bu insanlar varlıklarıyla karşı koymaktadırlar. Allah rahmet eylesin, mekanları cennet olsun."
Kılıçdaroğlu'ndan Diyarbakır'daki patlamaya tepki
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, masum vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen alçakça saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum" ifadesini kullandı.
Kılıçdaroğlu, twitter hesabından yaptığı paylaşımda Diyarbakır'da meydana gelen olayı kınadı. "Eli kanlı terör örgütü PKK, alçak yüzünü bir kez daha gösterdi" ifadelerini kullanan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Diyarbakır'ın Kulp ilçesinde, masum vatandaşlarımıza yönelik düzenlenen alçakça saldırıda şehit olan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, ailelerine başsağlığı ve sabır, yaralı vatandaşlarımıza acil şifalar diliyorum."