image

PeyamaKurd - Diyarbakır’da geçtiğimiz hafta havaalanı çevre yolundaki Yonca Kavşağı’na konulan ancak tartışmalara neden olan karpuz içindeki çocuk ve tatlıcı heykellerinin, düzenleme için Büyükşehir Belediyesi tarafından kaldırıldığı öğrenildi.

Kentte alay konusu olan heykellerin kaldırılması için Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu tarafından idari başvuru yapılmıştı.

Konuya ilişkin sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Diyarbakır Barosu Çevre ve Kent Hukuku Komisyonu, “Komisyonumuz tarafından şehrimizin estetiğine hiçbir şekilde uymayan mimari faciası heykellerin kaldırılması amacıyla Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine idari başvuruda bulunulmuştur. Şehrimizin estetik değerlerinin korunması için sürecin takipçisi olacağız” ifadesini kullanmıştı.

Öte yandan Diyarbakır Valisi ve Büyükşehir Belediyesi kayyumu Münir Karaloğlu, tepkilerle ilgili yaptığı ilk açıklamada heykelleri savunmuştu.

Karaloğlu, karpuz içindeki çocuk heykeli için yapılan eleştirilerle ilgili olarak çocuğun iki dişi olduğuna dikkat çekerek, “Çocukları ayrıştırmayın” demişti.