image

PeyamaKurd - Kürdistan idaresi dışından kalan Kürdistani bölgelere yönelik operasyonlarını sürdüren Irak ordusu ile Peşmerge güçleri, Diyala vilayetinde IŞİD’e yönelik operasyonda 5 teröristi öldürdü. 

Operasyon ile ilgili konuşan Irak ordusundan Yüzbaşı Polis Habib eş-Şemeri, güçlerinin Diyala vilayetinin doğusundaki Hemrin Dağları'nda mevzilenen IŞİD çetelerine operasyon düzenlediğini dile getirdi. 

Iraklı komutan Şemeri, operasyonda 5 IŞİD’linin öldürüldüğünü kaydederek, örgüt tarafından gizlenmek için kazılan 5 tünel ile içindeki mühimmatın da imha edildiğini belirtti. 

Irak ve Peşmerge Güçleri, son bir aydır Kerkük, Musul ve Diyala vilayetlerinin kırsal bölgelerinde IŞİD’e yönelik yoğun operasyonlar düzenliyor. IŞİD, Haziran 2014'te Musul başta olmak üzere Irak topraklarının üçte birini ele geçirmişti. 

Örgütün, bölgeden çıkarılması ve kentlerin geri alınmasına rağmen IŞİD’in özellikle Kerkük, Diyala, Musul, Salahaddin ve Enbar vilayetlerinin kırsal bölgelerindeki saldırıları devam ediyor.