image

PeyamaKurd - Almanya’nın en büyük bankalarından biri olan Deutsche Bank, değer kaybetmeye devam eden Türk Lirası (TL) hakkında önemli bir tahminde bulundu.

Deutsche Bank, para politikasında herhangi bir değişiklik olmazsa TL'deki zayıflamanın önümüzdeki günlerde de süreceğini tahmin ediyor.

Piyasaların şimdiden Merkez Bankası'ndan gelecek 100 baz puanlık acil bir faiz artırımına göre pozisyonlanmaya başladığını belirten Deutsche Bank, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarından yola çıkarak hükümetin Türk Lirası’ndaki değer kaybı ve yüksek enflasyon ile ilgili henüz endişeli olmadığına yer verdi.

Türkiye ile ilgili yayımladığı bir araştırma raporu hazırlayan Banka, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) önümüzdeki dönemde vereceği faiz kararının büyük oranda Türk varlıklarının gelecek birkaç gündeki performansına bağlı olduğunu vurguladı.

Bloomberg'de yer alan habere göre; Banka, analizinde piyasaların halihazırda TCMB'den gelecek 100 baz puanlık acil bir faiz artırımına göre pozisyonlanmaya başladığını söyledi.

TCMB’nin sözlü müdahalesinin kurun istikrara kavuşması için yeterli olmadığını dile getiren banka, daha agresif bir yaklaşımın gerektiğini fakat bunun istenip istenmediğinin şüpheli olduğunu ifade etti.

Banka, hükümetin politikalarındaki değişim göz önüne alındığında acil bir faiz artırımı yapılmasının düşük bir ihtimal olduğunu söyledi.

Deutsche Bank ekonomistleri, TL'deki değer kaybı ile fiyatlardaki kur geçişkenliğinin manşet enflasyona etkisinin 6 ayda yüzde 3 puan olacağını tahmin etti.