image

PeyamaKurd- Alman Der Spiegel dergisi, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve bağlı Özgür Suriye Ordusu (ÖSO) kontrolü altındaki Efrin’de yaşanan son gelişmeleri sayfalarına taşıdı. 

Mallarına ve mülklerine el koyuyorlar”

Efrin’de Türk askerleri ve ÖSO gruplarının hiç bir insani kuralı dikkate almadan her türlü keyfi uygulamaya başvurduklarına dikkat çekti. Dergi, “Efrin’de sürülen Kürtlerin mülklerine ve dükkanlarına el konulduğuna” da vurgu yaptı.

Maximilian Popp imzasıyla yayınlanan izlenim haberde, Efrin’i terk etmek zorunda kalan Kürtlerin görüşlerine yer veriliyor. Efrinli Kürtlerin geri dönüş umutlarını kaybettiklerini ve bölgede demografik değişiklikten duydukları endişeye işaret ediliyor.

Yaşama umudunu kaybediyor

Der Spiegel dergisi, topraklarını terk etmek zorunda kalan Kürt vatandaşlar ile yaptığı röportajlara yer veriyor. Hasan Hüseyin bunlardan biri. Hüseyin’in Efrin’i terk etme hikayesi şu sözler ile dile getiriliyor:

“Şubat ayında Türk  askerleri ile YPG arasındaki çatışmadan kaçtı. Aklında hep Efrin'e geri dönme umudu vardı.  Şimdi 6 aydır Suriye-Türkiye sınır bölgesinde akrabalarıyla birlikte bir köyde yaşıyor. Ve her geçen gün Efrin'de yaşama umudunu biraz daha kaybediyor.”

Efrin yerle bir edilmiş durumda

Alman haftalık dergi, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın daha önce Efrin konusunda yaptığı açıklamalara da yer verdi. YPG’nin sınır bölgesinde nüfuzunu kaybetmesini ve göç eden 250 bin sivilin sürgün hayatına işaret etti ve  şehrin son haliyle ilgili şu ifadelere yer verdi:

“Efrin, savaşın bitiminden dört ay sonra yerle bir edilmiş enkaz görünümünde bir kasaba. Birçok ev yıkılmış. Çocuklar, ellerinde tüfek ile sokaklarda koşturuyor. ÖSO militanları ırkçı işaretler ile selam veriyorlar.”