image

PeyamaKurd | Demokratik Suriye Meclisi (DSM), Birleşmiş Milletler’e (BM) Rojava’nın Efrin kentine bir heyet göndermesi çağrısında bulundu.

Kamışlo’daki meclis binasında gerçekleştirilen toplantıda DSM Eşbaşkanı İlham Ahmed, “Türk devleti Rusya’nın da onayıyla Suriye’de çözümün konuşulduğu bir dönemde Efrin’e yönelik saldırı başlattı” dedi.

Türkiye’nin mevcut saldırılarıyla bölge halklarının kültür ve tarihini yok etmeyi amaçladığını belirten Ahmed, Ankara’nın bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalıştığını ifade etti.

Şu ana kadar 4 bin ailenin Efrin’e yerleştirildiğini söyleyen Ahmed, sözlerine şunları ekledi:

“Sivil halkın mal ve mülkleri talan edilmiştir. Türkiye Efrin’de uluslararası hukuk kurallarını çiğnediği gibi insanlık suçu da işlemektedir. Efrin’deki okullarda Türkçe eğitim verilmeye başlandı. Yabancı kişilerden oluşan bir meclis kurdu. Uluslararası toplum da kentteki tüm bu uygulamalar karşısında sessizliğini sürdürüyor."

Hukukçuların Türkiye’nin insanlık dışı uygulamalarını belgelemesini istiyoruz. Uluslararası kamuoyuna da bölgedeki insanlık dışı uygulamalara karşı görev ve sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. Uluslararası güçler gözetiminde sivillerin evlerine dönebilmesi için çalışmalar yürütülmelidir.”