image

PeyamaKurd- Edirne F Tipi Cezaevi’nden avukatları aracılığıyla Twitter hesabından açıklamalarda bulunan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, “Adaletsiz ve eşitsiz seçim yarışında muazzam bir fedakârlık ortaya koyan bütün arkadaşlarıma şükranlarımı sunuyorum” ifadelerini kullandı.

Demirtaş'ın attığı tweetler şu şekilde: 

  • “OHAL koşulları, baskılar ve orantısız imkânlara rağmen barajı aşan partim HDP’yi de kutluyor, HDP etrafında kenetlenen halk iradesini selamlıyorum. Bu koşullarda HDP’nin Meclis’te yer alması büyük bir başarıdır. Halkımızın demokratik siyasete olan güveni ve inancı, bizler için barış ve özgürlükler adına mücadeleyi sürdürmenin, demokratik siyasette ısrar etmenin talimatıdır.”
  • Mücadelelerini sürdüreceklerini ifade eden Demirtaş, “Tutukluluk koşullarında kampanya yürütmek zorunda bırakılmam, seçimin en büyük adaletsizliğiydi. Bu yönüyle her halükarda, sonuçların meşruiyeti haklı olarak tartışılacaktır” diye yazdı.
  • “Diğer adaylar 100 miting yaparken ben 100 tweet atabildim. Buna rağmen, halkım için elimden geleni yapmaya çalıştım. Rolümün ve misyonumun gereğini yerine getirme gayreti içinde oldum. HDP’yi Meclis’e taşıyarak kısmen başarılı olduğuma inanıyorum.”
  • Sonuçlardan ders çıkarılması gerektiğini de belirten Demirtaş, “Mevcut koşullarda, siyaseti çözüm alanına dönüştürmek için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz. Hepinize tekrar selam ve saygılarımı iletiyor, başarılar diliyorum” dedi.

    Resmi olmayan sonuçlara göre HDP, yüzde 11.69’ oy almış durumdan Parlamento da ise 67 vekili bulunacak. Demirtaş ise cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 8.39 oy oranı aldı.