image

PeyamaKurd- HDP'nin tutuklu cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, “Erdoğan ve AKP, HDP’nin oyların yüzde 10’unu almasını engellemeye çalışıyor" ifadelerini kullandı.

Demirtaş, New York Times için yazdı. Demirtaş’ın ilgili yazısında, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan dışında bütün rakiplerinin kendisinin serbest bırakılmasını talep ettiğini vurguladı.  

“İdeolojileri bırakıp beni savundular”

Demiratş , İdeolojik farklılıkları bir kenara bırakıp beni savundular diyerek, “Çünkü hükümetin beni herhangi bir suç işlediğim için değil, kendi politik çıkarı için tuttuğunu biliyorlar. Eğer özgür olsaydım, Erdoğan’ın seçimleri kazanma şansının azalacağını anlıyorlar. Kazanan kim olursa olsun, adaylardan birinin cezaevinde bulunmasının seçimlerin itibarına gölge düşüreceğinin farkındalar” dedi.

Hakkımdaki suçlamaların tamamı politik konuşmalarım ve açıklamalarım dahilinde yapıldı. Demirtaş şöyle devam etti,  “Keşke Türk yargısı hükümetin baskısı karşısında diz çökmüş olmasaydı ve sadece yasaya bağlı kalsaydı. Tutuklandıktan sonra 1 yıl boyunca duruşmaya çıkmama izin verilmedi. Hakkımdaki kovuşturma adil değildi. Tutuklanmam politik bir karardı ve siyasi bir rehine olmaya devam ediyorum”.

“Yüzde on barajı geçilmeli”

Demirtaş,  dünyaya avukatlarının ilettiği mesajlar aracılığıyla ulaştığını dile getirdi ve 24 Haziran’daki seçimlerin Türkiye’nin geleceğini şekillendireceğini ifade etti., HDP’nin yüzde 10’luk barajı geçememesi halinde Meclis’teki yaklaşık 80 koltuğun Erdoğan’ın partisine geçeceğine de vurgu yaptı.

Aday Demirtaş Erdoğan ve AKP, uzatılmış olağanüstü hali ve diğer el altından yöntemlerle HDP’nin oyların yüzde 10’unu almasını engellemeye çalışıyor diyerek, “Güneydoğu Anadolu’daki Kürt bölgesinde bulunan binlerce seçim sandığının yeri değiştirildi. Artan sayıda güvenlik gücü de bölgedeki sandıklara yönlendirildi. Geçen hafta, Erdoğan’ın parti üyelerine seslenmesini gösteren bir video sızdı. Bu videoda Erdoğan, HDP’nin baraj altında kalmasının önemine dikkat çekiyor ve destekçilerine HDP’lileri işaretleme ve ‘özel şekilde çalışma’ talimatı veriyordu” ifadelerini kullandı