image

PeyamaKurd - Edirne F Tipi Cezaevi’nde 2016 yılından beri tutuklu bulunan HDP eski Eş Genel Başkanı Demirtaş, asimilasyonun bitmediğini ve Kürt sorununun çözülmediğini belirterek, “Kürt çocuklarının kendi anadillerinde okuyup yazmalarının kime ne zararı olacak?” sorusunu muhataplarına yöneltti.

Twitter hesabı üzerinden paylaşımda bulunan Halkların Demokratik Partisi (HDP) Eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Kürtçe çocuk romanlarını okuyacak Kürt çocuklarının sayısının çok az olduğuna vurgu yaparak, asimilasyonun bitmediğini belirtti.

Ayrıca Demirtaş, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yok Kürt sorununu çözmektir, yok şudur, yok budur…Türkiye'de böyle bir sorun yok. Biz bu işi çoktan çözdük, aştık, bitirdik” sözlerinin gerçeği yansıtmadığını, Kürt sorununun çözülmediğini ifade etti.

Demirtaş konuyla ilgili paylaşımında, "Bakın, bu önerdiğim Kürtçe çocuk romanlarını okuyup anlayabilecek Kürt çocuğunun sayısı o kadar az ki artık. “Asimilasyon bitti” diyenler, “Kürt sorunu çözüldü” diyenler yalan söylüyorlar. Lütfen biraz empati yapın, kendi çocuğunuza da anadilinin unutturulduğunu bir düşünün" ifadesini kullandı.