image

PeyamaKurd - HDP eski Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, dün Ankara’da yargılandığı davada Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) kendisi hakkında verdiği kararın Türkiye yargısı tarafından görmezden gelindiğine vurgu yaparak önemli açıklamalarda bulundu.

Demirtaş savunmasında, "Kürt’üm, anavatanım Kürdistan’dır. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bütün kimliklerimle barışığım. Öyle bir Kürt Jüpiter’e bedeldir filan da demiyorum" ifadelerini kullandı.

Selahattin Demirtaş, tutuksuz yargılandığı, ana davası dün Ankara 19’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen mahkemeye, Sincan Cezaevi Kampüsü’nden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile bağlandı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) tahliyesine yönelik verdiği kararın ardından ilk kez hâkim karşısına çıkan Demirtaş mahkeme heyetine karşı, “Hepiniz milliyetçisiniz, ben milliyetçi de değilim. Ne Kürt milliyetçisiyim ne de başka bir milliyetçi. Kürdüm, anavatanım Kürdistan’dır defalarca huzurunuzda söyledim” dedi.

Demirtaş savunmasında şu ifadeleri kullandı:

“Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım. Bütün bu kimliklerimle de barışığım. Milliyetçi de değilim ben. Öyle benim milletim, ırkım başkasından üstündür veya bir Kürt Jüpiter’e bedeldir filan da demiyorum ben. Ama siz milliyetçisiniz. Peki, milletini sevmek bu mudur? Allah billâh aşkına milletini sevmek bu mudur? Ama siz yanlış yaptınız, zarar verdiniz Türkiye’ye. Bütün bunları sanki üçünüz yaptınız gibi de söylemiyorum. Siz yargısal faaliyetlerinizle buna katkı sundunuz.”

Demirtaş’ın Ankara 22'nci Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan iddianamenin dosyaya alınması için ilgili mahkemeye yazı yazılmasına, Adalet Bakanlığı’na AİHM kararının Türkçe tercümesinin istenmesi için yazı yazılmasına, reddi hakim talebinin değerlendirilmesine karar verildi.