image

PeyamaKurd - Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) kararının reddedilmesine tepki gösteren Demirtaş'ın avukatı Ramazan Demir, "Tahliye etmemek için zaman kazanmaya çalışıyorlar" açıklamasında bulundu.

Bugün Ankara 7’nci Sulh Ceza Hakimliği, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın tutukluluğuna yapılan itiraz başvurusunu değerlendiren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) Büyük Dairesi’nin verdiği “tahliye kararını" reddetmişti.

Ankara 7’nci Sulh Ceza Hakimliği’nin verdiği karara, “AİHM kararının Türkçe tercümesinin dosyada yer almaması” gerekçe gösterildi.   

Demirtaş'ın avukatı Demir, mahkeme gerekçesinin “bahane” olduğunu dile getirerek şu açıklamalara yer verdi:

“Türkiye Cumhuriyeti devletinde İngilizce bilen bir savcı veya hakim yok mu” diye sordu. Demir, “Bütün dünyanın bildiği, bütün dünyanın malumu olan bir karar var ortada. Bu ihlal kararını da herkes niçin verildiğini biliyor. Her gün bütün detaylarıyla tartışılan, konuşulan bir kararı bu şekilde bir bahane ile geçiştirmek çok büyük bir acizlik. Böyle bir bahaneye sığınma gereği duymak, net bir şekilde acizliğin ifadesidir. Hem hukuken hem de siyaseten büyük bir acizliktir. Sonucu değiştiremedikleri için zaman kazanmaya çalışıyorlar. Ancak eninde sonunda kararı uygulayacaklar. Tahliye etmek yetmeyecek, beraat etmek zorunda kalacaklar."

Ayrıca Demir açıklamasında, Türkçe tercümeyle birlikte gerekli başvuruları yeniden yapacaklarını dile getirdi.