image

PeyamaKurd - Washington Post'a yazan Selahattin Demirtaş, seçim sonuçlarını Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için "küçük düşürücü bir yenilgi" olarak değerlendirdi.  

Edirne Cezaevi’nde bulunan HDP’nin önceki dönem eş genel başkanı Selahattin Demirtaş, Amerikan Washington Post gazetesinde yayınlanan yazısında yerel seçimleri değerlendirerek, "Şu anda kibrinden dolayı ağır bir siyasi faturayla karşı karşıya" dedi. 

Demirtaş, seçim sonuçlarını Erdoğan için “küçük düşürücü bir yenilgi” olarak nitelendirerek, “31 Mart 2019 tarihinde yapılan yerel seçimler, Erdoğan başta olmak üzere bütün yönetim eliti için önemli mesajlar içeriyor. Seçimleri haklı olarak bir referandum olarak gören Erdoğan, küçük düşürücü bir yenilgiye uğradı. Partisi, ülkesinde siyasi kariyerine başladığı, kendi şehri olan İstanbul dahil olmak üzere, ülkedeki en önemli beş büyükşehir belediyesinde kontrolünü kaybetti” şeklinde yorumladı. 

Yazının devamında Erdoğan ve AKP’nin “demokrasiden, gerçek İslami değerler ve ahlaktan” uzaklaştığını savunan Demirtaş, “Cumhurbaşkanı, partisiyle ilişkilendirilen yolsuzluk, adaletsizlik ve tiranlık eleştirilerine kulak tıkadı. Şu anda kibrinden dolayı ağır bir siyasi faturayla karşı karşıya” sözlerine yer verdi. 

Demirtaş, Erdoğan ile ilgili olarak, “Erdoğan’ın muhaliflere ve özellikle de Kürt halkına yönelik ayrıştırıcı politikaları, toplumun kutuplaşmasını artırıyor. Kürtlerin büyük çoğunluğu diğer halklarla barış içinde yaşamak istiyor; şiddet ve savaştan usandılar”ifadesini kullandı.