image

PeyamaKurd - Tüm dünyada salgın süreci devam ederken ABD merkezli ilaç şirketi Moderna’nın Baş Sağlık Görevlisi Dr. Paul Burton, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğrayan varyantları Omicron ve Delta’nın aynı anda bir kişiye bulaşması halinde yeni bir süper varyant oluşabilecekleri konusunda uyarıda bulundu.

Yeni varyantların dünyadaki etkisi ile ilgili Daily Mail’in haberine göre, normalde bir kişiye yalnızca bir varyantı içeren koronavirüs bulaşıyor, ancak son derece nadir durumlarda bir kişiye aynı anda her ikisi de bulaşabilir.

Bilim insanlarına göre, tehlikeli ve yaygın olan bu virüslerin aynı hücreye bulaşmasıyla, yeni bir varyant üretmek üzere DNA’yı değiştirebilirler.

Avam Kamarası’na hitaben konuşmasında, şu anda İngiltere’de yayılan çok sayıda Delta ve Omicron vakasının bunu daha olası hale getirdiği konusunda uyaran Dr. Burton, , “Genleri değiştirip daha tehlikeli bir varyantı tetikleyebilmeleri kesinlikle mümkün” ifadesini kullandı.

Araştırmacılar, bilimsel olarak ‘rekombinasyon olayları’ olarak adlandırılan bu olayların mümkün olduğuna, ancak bunun çok özel koşullar ve genellikle kontrol edilemeyen durumlarda meydana geldiğine dikkati çekti.