image

PeyamaKurd – Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmemesi durumunda muhtemelen ilk tercihin Rus savaş uçağı teknolojisi olacağı öne sürüldü.

Amerikan savunma haber sitesi Defense News, adı açıklanmayan bir Türk savunma yetkilisinin, Türkiye’ye F-35’lerin teslim edilmemesi halinde muhtemelen en iyi ilk tercihlerinin Rus savaş uçağı teknolojisi olacağını söylediğini iddia etti.

‘Rus uçakları ilk tercih olur’

“F-35’in alternatifsiz bırakılmasını kabul edemeyiz” ifadelerini kullanan kaynak, bu uçağın yerini alacak seçenekler hakkında detay vermedi. Bir Türk savunma sanayisi satın alma yetkilisi ise, jeostratejik değerlendirmenin Rus seçeneklerini ilk doğal opsiyon haline getirdiğini belirtti.

Söz konusu kaynak, “Eğer Amerikalı müttefiklerimiz müttefiklikle bağdaşmayan şekilde davranır ve Müşterek Savaş Uçağı programında Türkiye’nin üyeliğini sorgularsa, Rus savaş uçağı teknolojisi en iyi ilk tercih olur” sözlerini kullandı

‘Rusya, su-57’yi satışa hazırladı’

ABD ile Türkiye arasında S-400 hava savunma füze sistemleri alımına bağlı olarak 5’inci nesil F-35 savaş uçağı ortak üretim polemiği sürerken, Rusya da bu uçağın muadili SU-57’yi uluslararası piyasaya çıkardı.

Rus resmi yayın organı ‘Rossiyskaya Gazeta’da yayınlanan açıklamada “SU-57 dış pazarlara satışa çıkmaya hazır. İlk müşteriler arasında ise Hindistan ve Çin bulunuyor. İkinci sıradaki ülkeler ise Türkiye, Katar ve hatta Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) olabilir” ifadesi kullanıldı.