image

PeyamaKurd - 12 Eylül Darbesi’nin yıldönümü kapsamında Diyarbakır’da olduğunu söyleyen Gelecek Partisi Başkanı Ahmet Davutoğlu, partisinin “Kürt Sorunu” ve Kürtçe için atacağı adımlar hakkında açıklama yaptı.

Davutoğlu, Kürt sorununun çözümüne ilişkin programlarının sorulması üzerine, üç adımdan oluşan bir programları olduğunu belirterek, ilk adımının tüm Türkiye’de korkuların ortadan kaldırılması olduğuna dikkat çekti.

Davutoğlu, “Kürt vatandaşlarının sorunları var ve bunu çözmemiz icap eder. Son yüzyılın korkularını dürtülerini, ortadan kaldırmanın 3 temel ayağı var. Birincisi Türkiye'nin bütününde demokrasiyi inşa etmek. Türkiye'nin bütününde kapsamlı bir demokratikleştirme gerçekleştireceğiz, basın özgürlüğü, düşünce özgürlüğü, akademik özgürlük” dedi.

“Kürtçe anadil olarak bu toprakların dilidir!”

Kürtçe’nin Türkiye’de anadil olduğuna vurgu yapan Davutoğlu, çözüm sürecini eleştirdiği açıklamasının devamında, şu ifadeleri kullandı:

“Kayyum ve KCK denklemine son vereceğiz. Kürt vatandaşlarımızın sorunları ile ilgili olarak yapılacak şeyler; Kürtçe üzerindeki bütün kısıtlamaların kaldırılması lazım. Kürtçenin eğitimde öğretimde kullanılmasının önü açılmalı. Kürtçe anadil olarak bu toprakların dilidir, yabancı bir dil muamelesi yapılamaz. Kayyum ve KCK denklemine son vereceğiz. Ne demokratik bir seçim görüntüsü altında biri seçilip sonra Kandil'den biri gönderilip KCK yönetimi adı altında bir yönetim oluşturulacak, ne de kayyum ile vatandaşların kendi iradesiyle seçtikleri yönetim dışında atamaları olacak. Türkiye'nin sınırı olan sınır bölgesindeki ülkelerde yaşayan Kürt kardeşlerimizin, dostlarımızın, komşularımızın hakkını hukukunu temin edecek ilişkiye tekrar hayata geçireceğiz.”

Davutoğlu’ndan kendisine Kürtçe soru soran muhabire yanıt!

Davutoğlu, kendisine Kürtçe soru soran bir muhabire “Keşke tercüman kullanmadan yanıt verebilseydim. Öğrenmek istedim ama zaman olmadı” yanıtını verdi.

Gelecek Partisi lideri Davutoğlu, esnaf ziyaretinin ardından resmi programında olmamasına rağmen, HDP İl Binası önünde PKK’ye karşı oturma eylemi yapan aileleri de ziyaret etti.