image

PeyamaKurd - 1990’lı yıllarda “faili meçhul” cinayet ile gözaltında kaybetmelerin en yoğun yaşandığı kentlerden biri olan Mardin’in Dargeçit ilçesinde, geçen sene bulunan  27 kişiye ait insan kemiklerinin Süryani ve Ermenilere ait olabileceği öne sürüldü.

Mardin’in Dargeçit ilçesinde 28 Mayıs 2020 tarihinde bir mağarada bulunan kemiklere ilişkin Adli Tıp Kurumu (ATK) raporu hazırlandı.

Dargeçit Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından toplatılarak, Türkiye Adalet Bakanlığı Adli Tıp Kurumu’na gönderilen kemiklere dair hazırlanan raporda kemiklerin en az 27 kişiye ait olduğu belirlendi.

Rapordan çıkan sonuçlarda, kemiklerin 100 yıl öncesinde vefat etmiş kişilere ait oldukları belirtildi.

Raporun sonuç bölümünde şu ifadeler kullanıldı:

“(…) tespit edilen kemiklerde saptanan morfolojik değişimler, gömü şekli, çevresel şartlar, geçirilmiş travma ve hastalıklar gibi bir çok faktöre bağlı değişiklik göstermekle birlikte mevcut kemiklerin renk, ağırlık, kırılganlık, doku nitelikleri, postmortem aşınmaları ve bulundukları yer gibi bulgular dikkate alındığında, kesin olmamakla birlikte 100 yıl ve daha önceki bir zamanda ölmüş kişilere ait olabileceği, DNA çalışmalarına cevap verebilecek özellikte örnek tespit edilemediğinden DNA çalışmaları yapılamadığı kanaatini bildirir rapordur.”

Öte yandan Kemiklerin Dargeçit’te AKP’li Belediye ile Dicle Kalkınma Ajansı (DİKA) ortaklığında üzerine Millet Bahçesi yapılan Süryani ve Ermeni mezarlığından çıkarılan kemikler olabileceğinden şüphe ediliyor. Kemiklerin bulunmasından kısa bir süre önce gerçekleştirilen proje sırasında kemiklerin traktörlerle taşındığı belirtilmişti.

Kemikler o mağaraya sonradan taşındı iddiası!

Mağarada bulunan kemiklerle ilgili daha önce de açıklama yapan Süryani Dernekleri Federasyonu (SÜDEF) Başkanı Evgil Türker, Süryani ve Ermeni mezarlığından çıkarılan kemikler olabileceği şüphesini dile getirdiklerini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“Kemiklerin Millet Bahçesi için yok edilen mezarlıktan çıkarılan kemikler olduğunu düşünüyoruz. Bu kemiklerin o mağaraya sonradan taşındıkları, bölgede arazisi olan insanların daha önceki anlatımları ile de anlaşılıyor. Mevcut durumda kemiklerin Tirbik’teki mezarlıktan çıkarılan kemikler olduğunu düşünüyoruz. Sayfo döneminde katledilenlerin de orada mezarları vardı. Ama bu şekilde yok edildi. Mezarlık gibi kemikleri de yok etmeye, hafızayı silmeye çalışıyorlar. Bu kemiklerin nereden oraya taşındığının kesin hale getirilmesini, Süryani ve Ermenilerin mezarından çıkarılan kemiklerin nereye götürüldüğünün açıklanmasını istiyoruz.”