image

PeyamaKurd- ABD destekli koalisyonun terör örgütü IŞİD ile mücadele etmesine yardım etmek Kürt savaşçıları ile tekrar ittifaka gittiğini belirtti.

Daily Mail’in bu hafta yer verdiği bir haberine göre, ABD liderliğindeki koalisyonun desteklediği ve ana omurgasını YPG’nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri (SDG), terör örgütü IŞİD'i Irak sınırındaki Hejin'de bitirmek için 10 Eylül'de bir saldırı başlattı. SDG’liler, koalisyon hava saldırılarıyla desteklenen bu operasyonda yavaşça ilerlediler, ancak kum fırtınaları ve intihar bombacıları da dahil olmak üzere kısır bir savaşla karşı karşıya kaldılar.

“Kürt güçler bölgeye aktarılıyor”

İngiltere merkezli Suriye İnsan Hakları Gözlemevi'ne (SOHR) göre, geçtiğimiz hafta cihatçı grubun bu yılki en ölümcül operasyonlarında en az 72 SDG savaşçısı öldürüldü. İzleme grubu, yüzlerce Kürt savaşçı, kadın ve erkeğin o zamandan beri Hejin bölgesine ulaştığını belirtti.

Gözlemci şefi Rami Abdel Rahman, "Pazar gününden beri iki gün boyunca Kürt özel kuvvetlerinden 500 savaşçı, Halk Koruma Birlikleri (YPG)  ve Kadın Koruma Birlikleri (YPJ) gönderildi” dedi. Bölgede binlerce SDG savaşçısı bulunduğunu söyledi.

Bir SDG sözcüsü Mustafa Bali, Kürt savaşçılarının "IŞİD'le mücadelede deneyimli" olduğunu Hajin cephesine takviye olarak gönderildiğini, ancak sayıları doğrulayamadığını söyledi. Bali, "Bu birimler Hajin cephesinde IŞİD ile mücadelede yer alacak” dedi.

“Takviye geldiği anda saldırı başlayacak”

Pazar günü, bir SDG komutanı AFP'ye askeri güçlerin ve ağır silahların cepheye gönderildiğini, ittifaktan takviye geldiği anda yeni bir saldırı başlatılacağını belirtti. Rojava'da bulunan Kürt güçleri Anti-IŞİD cephesi olacak. 

Gözlem evi, geçtiğimiz yedi hafta içinde 300'den fazla SDG savaşçısının ve yaklaşık 500 IŞİD’li teröristin öldüğünü duyurdu. Koalisyon, 2000 IŞİD teröristinin Hejin bölgesinde kaldığını tahmin ediyor.

Bilindiği üzere terör örgütü IŞİD, 2014 yılında Suriye ve komşu Irak'ın büyük arazilerini işgal etti ve kontrol ettiği topraklar içinde sözde bir "halifelik" ilan etti. Ancak cihatçı grup, o günden bu yana her iki ülkede de çeşitli saldırılara yol açtı.

Çeviri | PeyamaKurd