image

PeyamaKurd - ABD ile yeni kriz sebebi olan F-35 beşinci nesil savaş uçağının Türkiye'ye sembolik nitelikteki ilk teslimatı, imalatçı Lockheed Martin şirketinin Fort Worth/Teksas'taki tesisinde törenle yapıldı. Türk Hava Kuvvetleri için üretilen, ilk uçuşunu geçen ay yapan 18-0001 kuyruk numaralı uçak, törenle Türkiye'ye teslim edildi.

ABD’de Kongresinde gündeme gelen Türkiye, düşük görünürlük, sensör teknolojileri ve radar sistemi gibi üstün yeteneklere sahip ilk F-35 uçağını teslim aldı. Türkiye Savunma Sanayii Müsteşarlığı yetkilileri, projede görev alan Türk şirketlerinin ve Lockheed Martin'in üst düzey yöneticileri yer aldı.

F-35 programında 1999 yılındaki başlangıcından bu yana yer alan Türkiye, Türk savunma sanayisi uçakların üretiminde aktif rol üstleniyor. 18-0001 kuyruk numarasıyla teslim alınan ilk F-35 uçağı pilot eğitimlerinde kullanılmak üzere Arizona'da yer alan Luke Hava Üssü'nde görevlendirilecek.

İlk uçağın ardından önümüzdeki günlerde 2. uçak, Mart 2019'da ise 3 ve 4. Uçağın teslim edilmesi bekleniyor. Uçaklar, Türk pilotların eğitimi süresince ABD'de kalacak. Türkiye'ye teslim edilecek 5 ve 6. uçaklar ise Kasım 2019'da üretimlerinin tamamlanmasının ardından doğrudan Türkiye'ye gönderilecek.

F-35 uçaklarının konuşlandırılacağı Türkiye’de pilot ve bakımcı eğitimlerinin gerçekleştirileceği Entegre Eğitim Merkezine de ev sahipliği yapacak ilk üs olan Malatya 7. Ana Jet Üs Komutanlığının aktivasyon çalışmaları sürüyor.