image

PeyamaKurd – Rojava’da ABD askeri üssünü koruyan  ve orada bulunan Kürt kuvvetleri CNN’e konuştu. Kürtler, Donald Trump’ın kendilerine yönelik Türk operasyonunun önünü açmasından dolayı Amerikan müttefikleri tarafından satıldığını düşündüklerini ifade etti.

Bir Kürt savaşçı CNN'ye verdiği demeçte, "ABD bizi sattı. Türk askerleriyle savaşmamıza yardım etmelerini beklemiyoruz" dedi.

ABD, Türkiye'nin Kürt kuvvetlerine saldırması için askeri operasyonunu başlattığı sınır bölgesinden geri çekilmesine rağmen, Rojava’nın kuzey bölgelerine konuşlu Amerikan askeri personeli hala mevcut.

‘ABD askerleri gözlem noktasından çekildi, ülkeden değil’

Donald Trump: "Suriye'de askerlerimiz yok” diyor. Ama bu doğru değil. ABD’nin Suriye’de hala yaklaşık 1.000 askeri bulnuyor, askeri yetkililer de CNN’e de bunu aktardı. ABD birlikleri, Türkiye'nin operasyon bölgesi içindeki gözlem noktalarından çekildi, ancak ülkeden çekilmedi. Durum şu an bu şekilde.

DSG, terör örgütü IŞİD’e karşı mücadelede kilit bir ABD ortağı oldu. Türkiye operasyon başlattıktan kısa bir süre sonra, Suriye Demokratik Güçleri Türk saldırısına odaklanmak için IŞİD'le mücadeleyi askıya aldı.

‘Çünkü Amerika onlara izin verdi’

Bir ABD savunma yetkilisine göre, ABD birlikleri Suriye'nin başka bir noktasında Suriye Demokratik Güçleri ile aynı bölgede bulunuyor ve başka yerlerde kalıyor. Yetkiliye göre hala ABD'lli güçler SDG ile "çalışmakta" iken, IŞİD'e karşı operasyonlar askıya alındığı için operasyonları birlikte yürütemiyorlar.

CNN haberini şöyle noktalıyor. 25 yaşındaki bir Kürt savaşçının cenazesinde, ölen arkadaşı için konuşma yapan bir diğer Kürt savaşçı şu sözleri dile getiriyor:


“Türkiye şehirlere ve köylere saldırıyor çünkü Amerika onlara izin verdi.”