image

PeyamaKurd- Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM),  Kürt muhalefet partisinin hapsedilen lideri Selahattin Demirtaş’ın tutuklanmasının "çoğulculuğu engelleme" yönünde karar vererek, Demirtaş’ın serbest kalması gerektiğini belitti.

Halkın Demokratik Partisi (HDP) eski eş başkanı Selahattin Demirtaş, PKK ile bağlantılı olduğu iddiasıyla Kasım 2016'da tutuklandı. Demirtaş, tutuklandığı sırada Türk parlamentosunun da bir üyesiydi. 45 yaşında ve eski insan hakları avukatı olan Demirtaş, bir dizi terörle ilgili suçlamalarla ve suçlu bulunursa 183 yıllık bir birleşik cezayla karşı karşıya.

“Tutukluluk kabul edilemez”

Dün (Salı)  AİHM, Demirtaş'ın bir suç işlediği gerekçesiyle tutuklanarak gözaltına alındığını fakat Türkiye'nin tutukluluk halinin devamı yönünde karar vermesinin kabul edilmediğini açıkladı.

Türkiye'de “ulusal mahkemeler tarafından belirli kararları etkileyebilecek bir ortam yaratıldığı” ve “gergin siyasal iklime” işaret eden AİHM, yargı makamlarının Demirtaş'ın bulunduğu konum ve muhalif olmasından dolayı aldığı kararlarına “Sert tepki gösterdi.” AİHM, “Demirtaş, muhalif bir ses.” 

“Erdoğan, AİHM kararını tanımadı”

İki yıllık hapis cezası boyunca, Demirtaş’ın yanındakiler onu desteklemeye devam etti ve bu yıl başkanlık yarışında Erdoğan'a karşı çıktılar. HDP, Haziran 2018 seçimlerinde barajı geçerek meclise üçüncü parti olarak girmeyi başardı.

Ankara 'da mecliste basın mensuplarına konuşan Erdoğan, "AİHM kararları bizim için bağlayıcı değil" dedi. Terörle ilgili davalarla nasıl başa çıkılacağına karar vermenin Türkiye'de olduğunu söyleyen Erdoğan, “Terör örgütleri ile ilgili aldıkları kararların birçoğu vardır. Hepsi de elverişsizdir. Türkiye'de terör estiren AİHM değil. Terör sürdü ve hala devam ediyor. Bedeli ödeyen Türk halkı" diye konuştu.

AİHM, Türkiye'nin Demirtaş'a 25 bin avro tutarında masraf ve tazminat ödemesine karar verildiğini de açıkladı.

 

| Haberin Türkçe çeviri kaynağı PeyamaKurd’e aittir.