image

PeyamaKurd- Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuna ilişkin açıklama yapan ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, ABD Başkanı Trump’ın Türk operasyonunun önünü açan kararlarını “tehlikeli ve kirli bir iş” olarak değerlendirdi.

ABD eski Dışişleri Bakanı ve son seçimde demokratların adayı olan Hillary Clinton Türkiye’nin Rojava’ya yönelik operasyonuna ilişkin Twetter hesabından eleştirdi. Sivil halkın Türkiye’ye bağlı Arap silahlı gruplar tarafından katledildiğinden bahseden tweti alıntılayan ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, “Bu çok tehlikeli ve kirli iş, bir tek kişinin (Trump’ı kastediyor)yanlış kararının sonucudur” şeklinde tepki gösterdi.

Hillary Clinton, daha öncede yaptığı açıklamada ABD Başkanı'nın  Rojava'dan çekilme kararını "mide bulandırıcı" olarak niteleyerek,  "Açık olalım. Başkan sadık müttefiklerimiz ve ABD'nin çıkarları yerine Türkiye ve Rusya'nın otoriter liderlerinin tarafında yer alıyor. Mide bulandırıcı kararı hem ettiği yemin ve makamına hem Kürtlere ihanet niteliğinde" demişti.