image

PeyamaKurd - Çin’den yola çıkarak dünyaya bulaştığı bilinen ve neredeyse tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs ile ilgili önemli bir iddia ortaya atıldı.

Çinli akademisyenler Koronavirüsün ilk ortaya çıktığı ülkenin Hindistan olduğunu iddia ettiler.

İngiltere'nin prestijli tıp dergisi Lancet'ta SARS-CoV-2 virüsünün zoonotik geçişi başlıklı yazı kaleme alan Çinli akademisyenler, Hindistan'ın kötü hijyen koşulları ve daha az verimli kamu sağlık sisteminin yanı sıra tropikal iklim ve çok genç nüfusun virüsün yayılmasına katkıda bulunan faktörler olduğunu söyledi.

Akademisyenler tarafından tepkiyle karşılanan makalede Kovid-19’un ilk insandan insana bulaşmasının Temmuz ya da Ağustos ayında olduğu araştırmacılar tarafından tahmin edildiği belirtildi.

Makalenin öne sürdüğü iddiaları batılı akademisyenler ciddi şekilde eleştirirken, Glasgow Üniversitesi’nden Profesör David Robertson şu ifadelerle tepki gösterdi:

"Yazarlar, Çin'de açıkça ortaya çıktığını ve virüsün orada yayıldığını gösteren kapsamlı epidemiyolojik verileri de görmezden geldi. Bu makale SARS-CoV-2 anlayışımıza hiçbir şey eklemiyor"