image

PeyamaKurd- Çin'in uzay istasyonuna Wentian modülünü taşıyan "Long March 5B" roketi, dünyanın tepkisine rağmen, bugün fırlatıldı. Yapılan açıklamada, roketin başarılı bir şekilde fırlatıldığı bildirildi ancak NASA’dan daha önce bu konu için uyarı yapılmıştı.

Bugün itibarı ile Çin'in Tiangong Uzay İstasyonu'na ait Wentian modülünü yörüngeye taşıyan Long March 5B roketi başarılı bir şekilde fırlatıldığı bildirildi. 53,7 metre yüksekliğindeki 25 ton taşıma kapasiteli roketin, Hainan Adası'ndaki Wenchang Uzay Merkezi'nden, yörüngeye gönderildiği aktarıldı.

Roketin 8’inci uçuşu oldu

Uzaya gönderilen Wentian modülünün alçak Dünya yörüngesinde daha önce fırlatılan Tianhe modülü ile buluşacağı aktarıldı. Tianhe'nin robotik kolunun Wentian modülünü son konumuna taşıyacağı açıklanırken, son fırlatma Çin envanterindeki en güçlü uzay taşıyıcısı olan Long March 5 roketinin sekizinci uçuşu olarak kayıtlara geçti. 

NASA, uyarmıştı

Bütün dünyanın korkuyla karşıladığı bu durum için NASA'dan açıklama yapılmıştı.  Yapılan açıklamada, Çin'in uzay çalışmalarının güvenli olmadığı belirtilerek, Pekin'e şeffaf olma çağrısı yapılmıştı.