image

PeyamaKurd - Çin Savunma Bakanlığı Sözcüsü Wu Qian Tayvan-Çin gerilimine dair konuştu. Tayvan Boğazı’ndaki gerginliğin tek sorumlusunun ABD olduğunu dile getiren Çinli sözcü, “Bunun tüm sorumluluğunu ve ciddi sonuçlarını ABD tarafı üstlenmelidir” dedi.

Sözcü Wu Qian, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’ı ziyaret etmesinin ardından başlayan gerilime ilişkin konuştu.

Qian şunları dile getirdi, “Tayvan Boğazı'ndaki mevcut gergin durum, ABD tarafından kışkırtılarak, tek başına ABD tarafından yaratılmıştır. Tüm sorumluluğun ve ciddi sonuçların ABD tarafından üstlenilmesi gerekiyor. Çin tarafı, Pelosi’nin Tayvan ziyareti ve iki ülke arasındaki ilişkiler konusunda ciddi tutumunu belirtmişti. Ancak ABD tarafı Pelosi’nin ziyaretini bilerek yaptı ve Tayvan Boğazı’nda gerginlik yarattı.”

Çin ve ABD arasındaki iletişim kopukluğu

Pelosi’nin ziyareti kapsamında Çin’in ABD ile askeri ve siyasi alanlarda görüşmelerini iptal ettiğini söyleyen Qian, “ABD’nin kışkırtıcı eylemlerine yanıt olarak Çin, ABD ordusu liderleriyle telefon görüşmelerini ve Çin-ABD Savunma Bakanlıkları arasındaki çalışma toplantılarını iptal etti.

İletişim, samimiyet gerektirir. ABD bir kriz yaratırken bir yandan da krizi yönettiğini iddia ediyor, bahaneler buluyor, yanlış bilgiler yayıyor, provokatif hareketlerini örtbas ediyor ve insanların kafasını karıştırıyor” dedi.