image

PeyamaKurd - Pekin yönetimi, ABD Başkanı Joe Biden’ın ‘Çin’in Tayvan’a girmesi durumunda Tayvan’ı savunacaklarına’ ilişkin açıklamasına yanıt verdi.

Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu dile getiren Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Wang Wenbin, ABD’yi Tayvan meselesinde temkinli davranması gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

Dün CNN’in düzenlediği forumda konuşan ABD Başkanı Joe Biden, Çin’in Tayvan’a girmesi durumunda ABD’nin Tayvan’ı savunup savunmayacağının sorulması üzerine, “Tabii ki de savunacağız, bu konuda verilmiş sözümüz var” cevabını vermişti. Çin ise bu cevaba karşı ABD'ye tepki gösterdi.

Dünyadaki en büyük ekonomik ve iki nükleer güce sahip olan ABD ve Çin, aralarında bir dizi tartışmalı konu üzerinde bir soğuk savaş veriyor olsalar da, Tayvan konusundaki anlaşmazlıkları aralarında silahlı bir çatışma patlak verdirecek tek mesele olarak görülüyor.

Çin, Tayvan’ı kendi topraklarının ayrılmaz bir parçası olarak görüyor ve er ya da geç adayı geri alacağını ve gerekirse güç kullanarak bunu yapacağını vurguluyor.