image

PeyamaKurd - Çin, ABD'ye tek Çin ilkesine sıkı sıkıya uyması ve Tayvan ile yapılacak herhangi bir resmi iletişime geçmeyip son vermesi için çağrıda yaptı.

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Zhao Lijan, ABD'ye, "Tek Çin ilkesine ve Çin ile ABD arasındaki üç ortak bildiriye sıkı sıkıya uyması ve Tayvan ile yapılacak her türlü resmi temasa son vermesi" yönünde çağrıda bulundu.

Zhao, "Çin, egemenlik ve resmi nitelikte anlaşmaların müzakere edilmesi veya yapılması da dahil olmak üzere, Çin ile diplomatik bağları olan ülkeler tarafından Tayvan bölgesiyle her türlü resmi temasa kesinlikle karşı çıkıyor. Bu tutum daimi ve açıktır" sözlerini dilegetirdi.

“Tayvan'ın da Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası”

"Dünyada tek bir Çin olduğunu ve Tayvan'ın da Çin topraklarının ayrılmaz bir parçası olduğunu" vurgulayan Zhao, Çin hükümetinin, Çin'in tamamını temsil eden tek yasal hükümet olduğuna da dikkat çekti.

Zhao Lijan, ABD'nin, "Tayvan'ın bağımsızlığını" savunan ayrılıkçı güçlere yanlış mesajlar göndermekten geri durması gerektiğini kaydetti.

Ayrıca Zhao, "Tayvan'daki Demokratik İlerleme Partisi yetkililerine, ABD desteğiyle bağımsızlık talep edebilecekleri düşüncesinden bir an önce vazgeçmeleri gerektiğini açıkça belirtmek isteriz, zira ne kadar hırslı olurlarsa başarısızlıkları o kadar acı olur" ifadelerini kullandı.