image

PeyamaKurd - İsrail-Filistin sorununun çözümü için Çin yönetimi, ABD'ye BM Güvenlik Konseyine destek verme çağrısı yaptı.

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), İsrail ve Filistin arasında giderek yükselen tansiyon ve İsrail'in Gazze'ye yönelik hava saldırılarını görüşmek için 3. kez toplandı.

BMGK'da Mayıs ayı dönem başkanlığını yürüten Çin'in Dışişleri Bakanı Vang Yi, İsrail-Filistin gerginliğinin tehlikeli boyutlara ulaştığına dikkati çekerek uluslararası toplumu derhal hareket etmeye davet etti.

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, Çin'in sivillere yönelik saldırıları kınadığını belirterek, İsrail ve Filistin'e ilk olarak ateşkes ve şiddete son vermelerini istedi.

Vang Yi açıklamasında, ABD'yi BM Güvenlik Konseyinin sorunun çözümüne yönelik çabalarını engellemekle suçlayarak şu ifadelere yer verdi:

"ABD'ye adil bir tutum sergileme ve sorumluluklarını yerine getirme çağrısı yapıyoruz. ABD, gerginliğin azaltılması, güvenin tesis edilmesi ve siyasi çözüm için uluslararası toplumla birlikte BM Güvenlik Konseyine destek vermeli."