image

PeyamaKurd - Çin-Pekin arasındaki ikili ilişkilere değinen Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD'nin Pekin'e karşı izlediği stratejinin iki büyük gücü cepheleşmeye götürdüğü, bunun tüm dünyayı bölünmeye ve kargaşaya sürükleme riski taşıdığını ifade etti.

Çin Halkı Dış İlişkiler Enstitüsünün çevrim içi düzenlediği "Kissenger ve Çin-ABD İlişkileri" panelinde konuşan Vang, ABD ve Çin'in ortak sorumluluğunun, daha bağlantılı, farklılıklara saygı gösterilen, ortak güvenliğe dayalı bir dünyanın yaratılması olduğunu belirtti.

Bakan Yi açıklamasında, "Eğer ABD, iki ülke arasındaki ilişkileri büyük güç çatışması olarak tanımlamayı ve siyasi hedeflerini sıfır-toplamlı oyun anlayışına göre tasarlamayı sürdürürse, bu, iki ülkeyi cepheleşmeye, dünyayı da bölünme ve kargaşaya sürükleyecek" sözlerini kullandı.

"Çin-ABD ilişkileri daha kötüye gidemez"

Bakan Vang Yi paneldeki konuşmalarında soğuk savaş mantığının terk edilmesini isteyerek, "Çin-ABD ilişkileri daha kötüye gidemez" dedi.

Panelin onur konuğu olan eski ABD Dışişleri Bakanı Henry Kissenger da teknolojik ilerlemelerin iki ülke arasında çatışma riskini artırdığını, Çin ve ABD liderlerinin bir arada yaşama anlayışı doğrultusunda özel sorumluluk yüklenmesi gerektiğini kaydetti.