image

PeyamaKurd - İngiltere ile Rusya arasında da diplomatik kriz yaşanmasına ve tüm ülkelerin Rusya'ya karşı yaptırımlar uygulamasına, diplomatlarını çekmesine neden olan çifte ajan Sergey Skripal krizinden sonra, Fransa'da da bu duruma benzer bir olay gündemde yer aldı.

Fransa’da yaşanan çifte ajan krizi, İngiltere ve Rusya arasından uzun bir süre gerilim yaşanmıştı. Bu olayın ardından, Fransız Dış İstihbarat Birimi DGSE'ye bağlı çalışan 4 kişinin, Çin adına faaliyet yürüttüğünün belirlendiği ve haklarında 30 yıla kadar hapis istemiyle soruşturma açıldığı ifade edildi.

Fransız gazetelerinin yer verdiği haberde, geçen yıl aralık ayında gerçekleştirilen bir araştırma sonucu ortaya çıktığı belirlendi. Gazete haberinde, Fransız İç İstihbarat Birimi DGSI tarafından yapılan bir araştırma sonucunda, 4 DGSE çalışanının Çin lehine faaliyet yürüttüğünün belirlendiği ve haklarında 30 yıla kadar hapis cezası isteğiyle soruşturma açıldığı öne sürüldü.

Söz konusu Fransa’da iddiaların kabul edildiğine ilişkin haberde, "Bu kişilerin, Pekin yönetimi lehine Fransız istihbaratının çalışmaları hakkında bilgi toplamak amacıyla kullanıldığından şüphelenildiği" dile getirildi.

İddiaları doğrulayan Fransa Savunma Bakanlığı, bu kişilerin ulusal savunma sırlarını açığa çıkarmak ve ihanet suçlamalarıyla hakim karşısına çıkarıldığını duyurdu. Bakanlık, bu kişilerden ikisinin şu anda emekli olan eski çalışan olduğu bilgisini paylaşırken, bu kişilerin ne zaman emekliye ayrıldığı ve "çifte ajanlık faaliyetlerinin" hangi yıllarda yürütüldüğü konusunda da her hangi bir bilgi vermedi.