image

PeyamaKurd - CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin basına yaptığı açıklamada Kürt meselesi, anadil talebi, 2023 seçimleri ve Kılıçdaroğlu’nun “Kürt sorununu HDP ile çözebiliriz” çıkışı hakkında önemli açıklamalar yaptı.

Tekin, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kürt meselesiyle ilgili ifadelerinin yeni olmadığını belirterek, “Sayın başkanımızın itirazı, bu sorun ancak millet iradesi, seçilmiş milletvekilleri ile parlamentoda olabilir demişti dünde dedi bugün de aynı şeyi söylüyor. Doğru olduğuna inandığımız hangi mesele varsa bu meselenin merkezi de TBMM’dir. Bu konuda CHP her türlü göreve hazırdır” dedi.

Tekin ayrıca “Kürt meselesinin Türk meselesi haline getirilmesi lazım” diyerek, “Bu sadece Kürt meselesi değil. 85 milyon insanımızın ortak meseledir. Bunun çözümünün de siyasetle olacağına inanıyorum. Siyaset yeter ki bu konuda kararlı olsun” ifadesini kullandı.

“Anadil insanın ana sütü kadar helaldir, bunu tartışması bile olmaz”

Tekin, Kürtçenin anadil olması yönündeki tartışmalarla ilgili sorulan soruya, “Ana dil insanın ana sütü kadar helaldir, bunun tartışması bile olmaz” diye karşılık verdi.

Öte yandan CHP’li vekil, İstanbul’daki Kürt seçmeni için “İstanbul’u en iyi bilen siyasetçilerden biriyim, İstanbul aynı zamanda Türkiye’nin en büyük Kürt şehridir” ifadesini kullandı.

“Bugün sandık gelse devrim niteliğinde bir sonuç gelebilir”

Tekin 2023 seçimlerine ilişkin ise şu ifadeleri kullandı:

“Önümüzdeki dönemde siyasi partiler arasında bir ittifaklarının olup olmadığını bilmiyorum ama seçmeler arasında çok büyük bir ittifak olduğunu söyleyebilirim. Bugün sandık gelse devrim niteliğinde bir sonucun geleceğini söyleyebilirim.”