image

PeyamaKurd - CHP kanadından MHP'ye ABD üslerine ilişkin çarpıcı bir açıklama geldi. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "NATO’yla var olmadık, NATO’suz da yok olmayız" diyen MHP lideri Devlet Bahçeli'ye "Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz. Bu da sizin samimiyetinizin turnusol kağıdı olsun. CHP hazırdır, bekliyoruz" açıklamasında bulundu.

Resmi sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile Bahçeli'ye yanıt veren CHP lideri Kılıçdaroğlu şu ifadelere yer verdi:

"Bahçeli de NATO’dan çıkmayı önermiş. NATO, Türkiye için gereklidir ancak iktidar olarak ne kadar samimiler görmek isterim. ABD Yunanistan’ı üslerle doldurdu. Hedefleri net. Türkiye’deki ABD askeri tesislerini kapamayı getirsinler Meclis'e, Kuvayi Milliye ruhuyla destekleyeceğiz."

Bahçeli meclisteki grup konuşmasındaİsveç ve Finlandiya'nın NATO üyeliği konusuna ilişkin olarak, "Eğer şartlar içinden çıkılmaz hale bürünürse NATO’dan ayrılmak bile alternatif bir tercih olarak gündeme alınmalıdır. NATO’yla var olmadık, NATO’suz da yok olmayız" demişti.