image

PeyamaKurd- Kürt sorununun kalıcı çözümü için maddelerin sıralandığı CHP bildirgesinde, "Newroz tatil ilan edilecek" ifadesi dikkat çekiyor.

Türkiye’de 24 Haziran’da yapılacak parlamento seçimleriyle ilgili Cumhuriyet Halk Partisi (CHP), bugün Ankara’da seçim bildirgesini açıkladı.

Bildirgede, “Toplumsal barış ve Kürt sorunu” başlıklı ayrı bir bölüm oluşturuldu. Yaşar Kemal’in “Dağlar, insanlar ve hatta ölüm bile yorulduysa, şimdi en güzel şiir, barıştır” sözüyle başlayan bölümde, ürt sorununun çözümünü Türkiye Büyük Millet Meclsi (TBMM) bünyesinde kuracağı bir Toplumsal Mutabakat Komisyonu ile gerçekleştireceğini duyuran CHP, TBMM içinden ve dışından geniş temsil platformu oluşturarak kurulacak Ortak Akıl Heyeti ile sorunun tüm boyutları ile ele alınıp, toplumsal barışın düşünsel ve psikolojik altyapısını oluşturacağı" ifade ediliyor. 

"Kürt Sorunu’na Eşit Yurttaşlık Temelinde Çözüm” başlıklı bölümde çözüm önerileri ise şu şekilde

  • Kürt Sorunu’nu eşit yurttaşlık ilkesi ve diyalog temelinde, salt güvenlikçi anlayışa teslim olmaksızın, cesaret ve kararlılıkla çözeceğiz.
  • Kürt sorununu TBMM’de tüm siyasi partilerin katılımıyla partizan çıkarlara kurban etmeksizin, samimi ve şeffaf bir biçimde toplumsal uzlaşıyla çözeceğiz.
  • Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde geniş istihdam yaratacak ve toplumsal refahı yükseltecek bir bölgesel kalkınma atılımını hayata geçireceğiz.
  • 5 yıl içinde Doğu ve Güneydoğu’da 135 yeni fabrika kuracağız.
  • Kamu hizmetlerinin eşit yurttaşlık temelinde tüm yurttaşlarımıza eksiksiz olarak götürülebilmesi için anadili Türkçe olmayan yurttaşlarımızı da gözetecek bir anlayışı hayata geçireceğiz.
  • Okullarımızda Kürtçe dersleriyle ilgili altyapı sorunlarını çözecek ve seçimlik dersleri çeşitlendireceğiz.
  • Kürtçenin yanı sıra Türkiye’deki tüm kardeş dillerle ilgili araştırma enstitülerini yaygınlaştıracağız. Kapatılan tüm enstitüleri kadro tahsis ederek yeniden açacağız.