image

PeyamaKurd - CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu (MYK) toplantısı sonrası  yaptığı açıklamada HDP’nin “Kürt Sorunu”nun çözümü için İmralı’yı işaret etmesine tepki gösterdi.

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu 'Bay Kemal ve İttifakları' belgeselinin ilk bölümünde "Kürt sorunu çözmek için meşru bir organa ihtiyacımız var. HDP’yi meşru organ olarak görebiliriz" ifadelerini kullanmıştı. HDP'li Sezai Temelli, Kılıçdaroğlu'na "Çözümün adresi ve asıl muhatabı İmralı'dır" yanıtını verdi.

Öztrak’a Kılıçdaroğlu ve HDP'li Sezai Temelli arasındaki bu diyaloğu nasıl değerlendirdiği sorusu da soruldu.

Öztrak açıklamasında Kılıçdaroğlu’nun çözüm süreci ile ilgili söz konusu açıklamalarının yeni olmadığını hatırlatarak, “Bize göre çözümün adresi Türkiye Büyük Millet Meclisi'dir. Teröristlerle pazarlığa oturarak bu sorunu çözemezsiniz” diye konuştu.

CHP Sözcüsü açıklamasının devamında şu ifadeleri kullandı:

“Gayri meşru unsurlarla bu sorunu çözemezsiniz. TBMM'deki meşru siyasi partiler bu soruna çözüm bulacaklardır. HDP de bu partilerden biridir. Geçmişte gömleğin ilk düğmesi yanlış iliklenmiştir. Erdoğan yönetimi çözümü mecliste değil, İmralı ve Kandil ile müzakerede aramıştır. Bunun sonuçları milletimiz için ağır olmuştur. Beceriksizliğin ve öngörüsüzlüğün bedeli gerçekten ağırdır. Tekrarlıyoruz; bu sorun çözülecekse, milli iradenin tecelligahı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki meşru partiler aliyle çözülecektir, nokta.”