image

PeyamaKurd - Finlandiya ve İsveç'in anlaşmaya vardıktan sonra yaptıkları açıklamalar ile dün ABD Temsilciler Meclisi'nde oylanan ve kabul edilen Türkiye'ye F-16 satışının kısıtlanması kararına ilişkin açıklamalarda bulunan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, F-35 ve S-400'e ilişkin bir çağrıda bulundu.

Kılıçdaroğlu, Türkiye Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'a çağrıda bulunarak, "Çık ve de ki "Ben imza attım ama muhalefet bunun onaylanmasını parlamentoda engelleyecek, kendi grubumda da bu konuda kontrolüm tam değil" ifadesini kullandı.

CHP lideri açıklamasında, Türkiye'nin F-35 ve S-400'lerle ilgili yeniden masaya oturmasını önererek, 'tek bir şart' olarak kritik toplantılarda yer alan çevirmenin çağrılmamasını belirtti.

"Anlaşmadan da o masadan kimse kalkmasın"

“F-35 ve S-400 konularında anlaşmadan da o masadan kimse kalkmasın” diyen Kılıçdaroğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Yeter ki Türkiye masaya yeniden otursun. Tek bir şartımız var. Bu sefer sadece çevirmen hanım kızımızı yanına alarak iş görmeye çalışma sakın, bırak bu işin ehli diplomatlar işlerini yapsınlar. F-35 ve S-400 konularında anlaşmadan da o masadan kimse kalkmasın.

Buradan ABD’ye sesleniyorum. Bu konuda suçlu arayacaksanız, suçlusu biziz. Varsa bir sorununuz, bizimle halledin. Ayrıca çevirmen hanım kızımızdan, yüzbinlerce Afgan sığınmacının ülkemize gelmesine yol açan o toplantıda Biden ile neler konuşulduğunu seçimlerden sonra devletimize açıklamasını talep edeceğiz. Verilen her yetki, sorumluluğu ile birlikte gelir. Kendisi de bunu bilecek yaştadır."