image

PeyamaKurd - Kürdistan Bölgesi idaresi dışında kalan Kürdistani bölgelerde (tartışmalı bölgeler) IŞİD tehlikesinin devam ettiğini açıklayan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, ABD güçleri ile birlikte bu bölgeyi korumak için çalıştıklarını ifade etti.

ABD’li komutan Votel, Peşmerge ve Irak güçleri ile birlikte bölgeyi korumak için çalıştıklarını velirterek, IŞİD tehdidinin bölgede hala hakim olduğunun altını çizdi.

Kürdistan ulusal televizyon kanalına konuşan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, bölgeye yönelik yaptığı açıklamada, “IŞİD tehlikesi özellikle de tartışmalı bölgelerde devam ediyor. Buralarda tehlikeli saldırılarda bulunuyorlar. ABD, bu bölgeleri Peşmerge ile Irak güçlerinin birlikte koruması için çalışıyor” ifadesine yer verdi.

ABD’li komutan Votel, Peşmerge Güçleri’nin IŞİD’e karşı kurulan Uluslararası Koalisyon’un en önemli ortaklarından biri olduğunu belirterek, “Peşmerge ile Irak güçleri birçok bölgenin kurtarılmasında büyük bir rol oynadılar. Ama IŞİD halen aktif. Bizim Peşmerge ve Irak güçleriyle işbirliğimizi sürdürmemiz lazım” şeklinde konuştu.

Votel, IŞİD’in önlenebilmesi için Peşmerge ile Bağdat’a bağlı askeri güçlerin birlikte çalışması gerektiğini kaydederek bu durumda Uluslararası Koalisyon olarak destek olacaklarını ifade etti.