image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Demokratik Suriye Güçleri’nin (DSG) bağımsız olarak hareket etmesi için koalisyon güçlerinin yeteneklerini geliştirmeye devam ettiğini belirtti.

Ortadoğu Enstitüsünün "MEI-CENTCOM Yıllık Konferansında" konuşan Kenneth McKenzie, DSG ile birlikte terör örgütü IŞİD ile mücadeleye devam ettiklerini belirterek, “Koalisyon güçleri DSG operasyonlarını destekliyor ve DSG'nin bağımsız çalışmasını sağlamak için yeteneklerini geliştiriyor” diye konuştu.

“Hol Kampı’nın kısa ve uzun vadede yaratabileceği tehlikeler…”

CENTCOM Komutanı ayrıca, DSG kontrolü altında Haseke’de bulunan Hol Kampı hakkında da önemli açıklamalarda bulundu.

McKenzie, Hol Kampı’nda bulunan IŞİD’lilerin, kısa ve uzun vadede yaratabilecekleri iki önemli tehlikeye dikkat çekerek şu ifadelere yer verdi:

"Halen El Hol kampında çoğunluğu kadın ve çocuklardan oluşan 62 bin mülteci var ve durumları oldukça kötü. Burada kalanların yarısı 12 yaşının altında, üçte biri ise 5 yaşının altında. Kısa dönemde, bunlara yönelik Covid-19 ve kolera salgını gibi insani kriz riski var. Uzun dönem riski ise bu nüfusun sistemli bir şekilde IŞİD ideolojisine maruz kalmasıdır."

Irak ve Suriye'deki mülteci sorununa acil çözüm bulunmadan IŞİD’i gerçek manada yenmenin mümkün olmayacağını kaydeden McKenzie, bölgede en büyük sorunun ise İran olduğunu belirtti.