image

PeyamaKurd - Temsilciler Meclisi Silahlı Kuvvetler Komitesinde konuşan ABD'nin Afrika Kuvvetleri (AFRICOM) Komutanı Orgeneral Stephen Townsend, Çin'in "borç tuzakları" ile Afrika'da büyük bir tehdit teşkil ettiğini ifade ederken, Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie Çin'in Orta Doğu'da askeri üs kurma emellerinin olduğunu dile getiredi.

AFRICOM Komutanı Orgeneral Stephen Townsend, hem Rusya'nın hem de Çin'in Afrika'da aktif olduğunu belirterek şu açıklamalarda bulundu:

"Rusya daha çok silah satışları konusunda aktif. Onların kıtadaki faaliyetleri, kanaatime göre, kendi menfaatlerine bakan veya doğası itibariyle sömürücü faaliyetlerdir. Onlar bugün tehdit olabilirler ama yarın için daha küçük bir tehdit sayılırlar. Ancak Çin çok büyük bir kaygı. Kıtanın her yerindeler. Oraya çok büyük paralar harcıyorlar.

Yolsuz politikacılarla borç tuzağı diplomasisini kullanıyorlar. Çok sayıda kritik altyapı inşa ediyorlar ve yardım sağlıyorlar. Rekabetleri çoğunlukla Afrika ülkelerine altyapı inşa ederek tuzağa çekme ve Çin'in bu altyapılara yerleşmesi için büyük borçlar almaya dayalı ekonomik araçlar üzerinedir."

Stephen Townsend, Çin'in ilk yurt dışı askeri üssünü Afrika kıtasında Cibuti'ye kurduğunu anımsatarak, "Son zamanlarda bu üssü daha sonra uçak gemilerine bile destek verebilecek şekilde genişletiyorlar" ifadesini kullandı.

Çin ve Rusya, Orta Doğu'da faaliyetlerde bulunuyor

Ayrıca Komutan Townsend asıl kendisini kaygılandıran konunun ise Çin'in Afrika'daki istihbarat alanına da odaklanmaya başlaması olduğunu vurguladı.

Öte yandan açıklamada bulunan CENTCOM Komutanı McKenzie ise Rusya'nın Orta Doğu'da daha düzen bozucu faaliyetlerde bulunduğunu ancak Çin'in ise bölgeye ekonomik araçlarla girdiğini dile getirdi.

Çin'in Afrika'da daha uzun ve derin bir oyun oynadığına dikkati çeken McKenzie, "Ancak bir noktada Ortadoğu'da da bazı üsler kurma emellerinin olduğunu biliyoruz" sözlerine yer verdi.