image

PeyamaKurd - Afganistan'daki gelişmelere ilişkin açıklamada bulunan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’dan çekilme sürecini yarı yarıya tamamladıklarını belirtti.

Telekonferans yöntemiyle düzenlediği basın toplantısında konuşan Orgeneral McKenzie, başta ABD güçlerinin Afganistan’dan çekilme süreci olmak üzere bölgedeki gelişmelere ilişkin değerlendirmelere yer verdi.

Ayrıca açıklamasında, Afganistan’dan çekilme süreciyle ilgili "Geri çekilme sürecinin yarısını tamamladık ve çekilmenin tamamını eylül ayına yetiştireceğiz" ifadesini kullanan CENTCOM Komutanı, ABD’nin Afgan güvenlik güçlerini desteklemeye devam edeceğini vurgulayarak şu ifadeleri kullandı:

"Ülke dışından terörle mücadele operasyonlarını yürütmeye devam edeceğiz. Dışarıdan bölgedeki diğer yerlerden El Kaide ve IŞİD'in peşine düşmeye devam etmek niyetindeyiz ve bu konuda bölgedeki ortaklarla çalışıyoruz."

McKenzie, Suriye’deki ABD askeri varlığına ilişkin değerlendirmelerde de bulunarak, bu ülkede sadece IŞİD’i bitirmek ve örgütün ABD’ye veya ortaklarına yönelik saldırı düzenleme kabiliyetini ortadan kaldırmak üzere asker bulundurduklarını iddia etti.

Ayrıca CENTCOM Komutanı açıklamasında, "Uzun vadede bu güvenliği sağlama misyonunu, uluslararası destek ve yatırım olmadan yürütebilecek yerel güvenlik kuruluşlarına devretmek istiyoruz ama tabii bu daha ileride olabilecek bir şey" sözlerine yer verdi.