image

PeyamaKurd - ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, Afganistan’dan askerlerini çekmeye başlayan ABD yönetiminin Irak’taki varlığı hakkında önemli değerlendirmelerde bulundu.

Kenneth McKenzie katıldığı bir televizyon programında yaptığı değerlendirmede, terör örgütü IŞİD ile Irak’ta mücadele etmeye devam ettiklerini dile getirerek, “ABD’nin yakın zamanda Irak’tan ayrılabileceğine inanmıyorum, ABD’nin Irak’tan çekilmeye niyeti yok” yorumunda bulundu.

IŞİD ile mücadelenin sona ermediğini ve Uluslararası Koalisyon’un terörizmle mücadelesinin devam ettiğini belirten McKenzie, “Iraklı güçler teröre karşı meydanı savaşını devam ediyor. Şu anda ABD ve Koalisyon güçleri askeri operasyonlardan çekilerek, yalnızca Irak güçlerine eğitim desteği veriyor” dedi.

“Pentagon: Çekilmeye başladık!”

Öte yandan dün NATO güçlerinin Afganistan'dan çekildiği açıklamasının ardından ABD'li bir Savunma Bakanlığı (Pentagon) yetkilisi, "Çekilme başladı. Tabii bu daha çekilmenin ilk aşaması, henüz çok sayıda personel ve ekipman çekilmiş değil ama başladı" ifadesini kullanmıştı.

Pentagon yetkilisi çekilen güçlerle ilgili tam rakam vermezken, asker ve sivil olmak üzere 100 civarında personel ve bazı ekipmanların çekildiğini dile getirdi.