image

PeyamaKurd - Türkiye Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyesi ve TBMM eski Başkanı Cemil Çiçek, Haber Global'de gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

HDP'nin eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş hakkında Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) verdiği derhal tahliye edilmeli kararı ile CHP'li Enis Berberoğlu hakkında Anayasa Mahkemesi'nin verdiği "yeniden yargılanmalı" kararlarına değinen Çiçek, "AİHM ve AYM kararlarına uyulmalı" dedi.

Çiçek, “Bu kararların uygulanması elbette bir sorundur. Yargı millet adına yargılama yapar. Yasama da Türk millet adına kanun çıkarır. 3 erk de millet adına iş yapıyor. Devlete güven Yargı'ya güvendir. Yargı, alternatifi olmayan bir şeydir” diye konuştu.

“HDP kapatılsın” tartışmaları

MHP lideri Devlet Bahçeli’nin “HDP kapatılsın” şeklindeki çıkışı hakkında parti kapatmadan yana olmadığını ifade eden Çiçek, şunları söyledi:

"Parti kapatmayı zorlaştırıcı adımların bir kısmı bizden önceki hükümet döneminde de atıldı. Burada hukuki bir konuyu konuşuyorsak bunu hukukla konuşmak lazım. Her konuyu siyaseten konuşuyoruz biz. Partilerimizin de bir sorumluluğu yok mu? Milletvekili olurken Anayasa'ya uygun davranacağıma diyerek yemin ediyoruz.

Bir parti neleri yaparsa kapatma davasına haiz olur? Buna bakmak lazım. Kimsenin devleti de parlamentoyu da hukuku da emrivakide bırakmaması lazım. Parti kapatmalar doğru bir şey değil ama bu da ben köpeksiz köye düştüm değneksiz gezerim şeklinde olmamalı. Partiler de sorumlu davranmalı."