image

PeyamaKurd - KCK Eş Başkanı Cemil Bayık, The Washington Post gazetesine yazdığı makalede, PKK lideri Öcalan’ın ev hapsine alınması gerektiğini söyledi. Bayık, sürecin barış açısından çok önemli olduğunu belirterek, “Boşa harcamayalım" çağrısında bulundu.

Cemil Bayık, The Washington Post gazetesine yayımlanan makalesinde "Türk Devleti ile Kürtler arasında yaşanan çatışmalarda kritik bir aşamadayız. Uzun zamandır süren bir anlaşmazlığı kalıcı bir çözüme yöneltme fırsatımız var. Bu fırsatı kaçırdığımız takdirde jenerasyonlar boyunca tekrar yakalayamayabiliriz” ifadelerine yer verdi.

İmralı’dan ev hapsine” 

Cemil Bayık, PKK Lideri Abdullah Öcalan için ise, “Daha önce söylediklerimizi tekrarlayacağız: Abdullah Öcalan bizim baş müzakerecimizdir. Öcalan'la son süreçte kurulan irtibat yoluyla değindiği tüm noktalara katılıyoruz ve kendisinin özgürce çalışabilmesi, sürece katkı sunabilmesinin gerekliliğini vurguluyoruz. Daha net konuşmak gerekirse, İmralı hapishanesinden ev hapsine (güvenli ev) alınması gerektiğini söylüyoruz” dedi.

KCK Eş Başkanı Bayık makalesine şöyle devam etti: 

“Dünyanın da hedeflerimizi desteklediğini görüyoruz. Türkiye'de ki kriz de aslında politiktir. Türkiye Cumhuriyetinin yüz yıllık sorunu olan Kürt politikası, Türkiye'nin mevcut iç, bölgesel ve küresel sorunlarının ana sebebidir. Bu bağlamda, Türkiye'nin acil birr şekilde farklı etnik ve kültürel kimliklere yer açan yeni bir 'ulus' kavramına ihtiyacı vardır.  Böyle bir yaklaşım, bölgemizin tarihi çeşitliliğini yansıtan ve Ankara’nın merkezileştirilen engelinden kurtulan yeni bir idari sistem tarafından yansıtılmalıdır.

Kürt meselesini çözerek, Türkiye Orta Doğu'da demokrasiyi, istikrarı ve barışı ilerletmede belirleyici bir rol oynayabilir. Oysa Türk devleti bunu yapmayı reddediyor. Öte yandan, Ortadoğu’nun demokratikleşmesi için Türkiye’nin demokratikleşmesi yoluyla çaba göstermeye devam ediyoruz.”